NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS!

Ogłoszenia Duszpasterskie
Święto Miłosierdzia Bożego

| dodał:

1. Tegoroczną Niedziela Miłosierdzia Bożego przeżywamy wraz z całym światem zagrożeni pandemią koronawirusa. Świat jest pełen niepokoju. Przeżywa udręki cała ludzkość. Oczekuje nadziei i ocalenia. Liturgia dzisiejszej niedzieli wskazuje nam źródło ocalenia i pokoju to Boże Miłosierdzie. Słowami św. s. Faustyny Pan Jezus przypomina: „Nie zazna świat pokoju, jeśli nie zwróci się do Bożego Miłosierdzia”. Pan Jezus wprost zatrwożonym uczniom w wieczerniku mówi: „Pokój wam”. Na innym miejscu Pan Jezus odpowie: „Pokój mój wam daję, nie tak jak daje świat Ja wam daję”.

W kontekście tych słów postawmy sobie pytanie: „Czy świat przyjął Pokój Chrystusowy, czy go odrzucił i chce żyć pokojem zbudowanym na ludzkich, a nie Bożych zasadach łamiąc Prawo Boże i prawo natury?

Dzisiaj widzimy wielką potrzebę zwrócenia się do Miłosierdzia Bożego i wołania „Dla Jego bolesnej męki miej Miłosierdzie dla nas i całego świata” i za św. Tomaszem wyznawajmy wiarę: „Pan mój i Bóg mój”.

2. W dzisiejszą niedzielę zgodnie z obowiązującymi na dziś przepisami pozostajemy w domu i uczestniczymy we Mszy św. transmitowanej w mediach. Z naszego kościoła św. Antoniego Msze św. będą transmitowane o godz. 10.00 i 15.00 przez Internet. W sposób duchowy przyjmujmy Komunię Świętą.

Dziś zakończenie Nowenny do Bożego Miłosierdzia Koronką do Miłosierdzia Bożego i Mszą św. o godz. 15.00 oraz rozpoczęcie Tygodnia Miłosierdzia.

3. Od jutra złagodzenie przepisów dotyczących ilości osób uczestniczących w nabożeństwach w kościele uzależniona jest od powierzchni użytkowej kościoła. Według zarządzenia władz państwowych na 1 osobę wyznaczono 15 m2. Powierzchnia użytkowa naszego kościoła wynosi 992 m2, prawie 1000 m2. Wniosek jest prosty: od poniedziałku w naszym kościele na Mszy św. czy nabożeństwie może uczestniczyć 66 osób, nie licząc służby liturgicznej i księży.

Przychodzimy do kościoła w maseczkach. Zdejmujemy maseczki tylko na Komunię św. Od poniedziałku przywracamy w kościele stały porządek odprawiania Mszy św. w dni powszednie, niedziele i święta. Spowiedź na każdej Mszy św. Pilnie przestrzegajmy frekwencji! Pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję mszalną na dany dzień i godzinę. W przypadku przekroczenia dozwolonej liczby osób w kościele zamówione intencje Mszy św. będą odprawione w kaplicy na plebanii bez udziału wiernych.

4. Kancelaria parafialna będzie znów czynna według stałego porządku (Poniedziałek-Piątek 8.30-10.00 i 15.00-17.00, Sobota, Niedziele, Święta  Kancelaria nieczynna). Interesantów i księdza obowiązują maseczki i rękawiczki. W kancelarii może przebywać tylko 1 osoba. Pozostałe osoby czekają w kolejce na zewnątrz zachowując odstęp 2 metrów.

5. W związku z zaistniałą sytuacją i w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich i dzieci Msza św. z udzieleniem Sakramentu Chrztu św. w naszej parafii będzie sprawowana tylko i wyłącznie w każdą sobotę o godz. 10.00. Jest to Msza św. zarezerwowana dla rodziców, rodziców chrzestnych i gości z rodziny. Sakrament Chrztu św. nie będzie sprawowany w niedzielę.

6. Ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki podjął decyzję o zawieszeniu organizacji Sakramentu Bierzmowania. Dlatego też Bierzmowanie w naszej parafii, które było przewidziane na 26 maja 2020 r. nie odbędzie się. O nowym terminie Bierzmowania poinformujemy.

7. W tym tygodniu:

a) w czwartek Uroczystość św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, Głównego Patrona Polski. Msze św. będą odprawione według porządku dnia powszedniego.

b) w piątek Uroczystość św. Jerzego, Męczennika, Głównego Patrona Archidiecezji Białostockiej i Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Porządek Mszy św. według dnia powszedniego.

Z racji Uroczystości św. Jerzego w przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. w kaplicy św. Kazimierza będą zapisywane intencje mszalne indywidualne i składkowe do św. Jerzego o zdrowie i ocalenie dobytku, a po sumie zostaną odprawione okolicznościowe modlitwy do św. Jerzego.

c) w sobotę  święto św. Marka Ewangelisty oraz dzień imienin ks. Marka Solniczka. Pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach. W święto św. Marka modlimy się o urodzaje. Ze względu na obecną sytuację modlitwy o urodzaje zostaną odprawione w sobotę po wieczornej Mszy św. Módlmy się wszyscy o Boże błog. w pracy rolnikom, o dalsze urodzaje i zachowanie zasiewów od klęsk żywiołowych.

Według ustaleń Duszpasterstwa Seniorów Archidiecezji Białostockiej w sobotę miała się odbyć Pielgrzymka Seniorów do naszego Sanktuarium Najświętszego Sakramentu.

Z wiadomych okoliczności ta pielgrzymka nie odbędzie się. Natomiast w intencji seniorów zostanie odprawiona Msza św. w naszym Sanktuarium o godz. 10.00, która będzie transmitowana w Internecie.

8. „Bóg zapłać” wszystkim, którzy w ubiegłym tygodniu złożyli ofiary na potrzeby kościoła. „Bóg zapłać” mieszkańcom bloku Osiedle Centrum 4 w Sokółce za ofiarę złożona na ten cel.

9. Módlmy się wszyscy o Miłosierdzie Boże nad nami i całym światem i prośmy Boga o ustanie pandemii koronawirusa. Prośmy o szczególne siły i Boże błog. wszystkim, którzy ratują zdrowie i życie ludzkie.

Przestrzegajmy też zarządzeń władz państwowych i kościelnych służących nierozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa.