NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS!

Ogłoszenia Duszpasterskie
I Niedziela Wielkiego Postu

| dodał:

1. Dziś I Niedziela Wielkiego Postu, pierwsza niedziela miesiąca oraz Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Po sumie w ramach Najświętszego Sakramentu „Gorzkie Żale”. Taca będzie przeznaczona na Kurię Metropolitalną Białostocką.

Dziś podczas Mszy św. o godz. 8.30 przyjęcie ministrantów do asysty biskupiej Liturgicznej Służby Ołtarza naszej parafii. Otoczmy ich naszą serdeczną modlitwą.

Msza św. o godz. 10.00 zostanie odprawiona w intencji żołnierzy niezłomnych i ich rodzin. Po Mszy św. przejście przed dawny budynek UB w Sokółce przy ul. Dąbrowskiego i złożenie kwiatów i zniczy przed pamiątkową tablicą poświęconą niezłomnym.

W każdy czwartek Wielkiego Postu serdecznie zapraszamy do naszego sanktuarium na wyjątkowe wieczory z Eucharystią ? by bardziej poznać i lepiej przeżywać Mszę św. Zaczynamy od 16.30 Nieszporami Eucharystycznymi, później Eucharystia z kazaniem tłumaczącym konkretne części Mszy św. a na zakończenie adoracja z rozmyślaniem o Mszy św. Jeżeli pragniesz ożywić swoje uczestnictwo we Mszy św.  to jest miejsce dla Ciebie.

2. Intencje modlitewne dla Kółek Różańcowych na marzec:

Módlmy się, aby Kościół w Chinach wytrwał w wierności Ewangelii i wzrastał w jedności oraz o Boże błog. na dobre przeżycie Wielkiego Postu i Rekolekcji Wielkopostnych.

3. W tym tygodniu: w szkołach rozdawanie skarbonek „Wielkopostna Jałmużna”.

a) w środę Uroczystość św. Kazimierza Królewicza, Głównego patrona Białostockiej Prowincji Kościelnej. Msze św. będą odprawione według porządku dnia powszedniego. Dodatkowo zostanie odprawiona Msza św. o godz. 10.00. Pamiętajmy o solenizantach w modlitwie.

b) w czwartek pierwszy czwartek miesiąca, dzień modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne zakończony Nieszporami Eucharystycznymi o godz. 16.30. Po wieczornej Mszy św. spotkanie młodzieży klas VI SP przygotowujących się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

c) W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Nabożeństwo pierwszopiątkowe i pierwszosobotnie po Mszy św. o godz. 6.30 i 17.00.

Droga Krzyżowa dla dzieci w piątek o godz. 16.15, a dla dorosłych po wieczornej Mszy św.

Po wieczornej Mszy św., Nabożeństwie pierwszopiątkowym i Drodze Krzyżowej spotkanie młodzieży klas VII i VIII SP przygotowujących się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

W sobotę Droga Krzyżowa dla młodzieży po wieczornej Mszy św., następnie adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona Apelem Jasnogórskim.

d) w przyszłą niedzielę  II Niedziela Wielkiego Postu, Międzynarodowy Dzień Kobiet oraz niedziela solidarności z misjonarzami zwaną Niedzielą „Ad Gentes”. Z tej racji w przyszłą niedzielę odbędzie się zbiórka ofiar do puszek na misje, a taca będzie przeznaczona na potrzeby remontowe i porządkowe naszego kościoła.

Przeżywając w przyszłą niedzielę Dzień Kobiet złóżmy wszystkim kobietom dar naszej modlitwy i życzliwości.

4. W zakrystii i przed kościołem do nabycia „Drogi Miłosierdzia”.

5. Ofiarodawcom, którzy złożyli ofiary na potrzeby kościoła w ubiegłym tygodniu składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

6. W piątek 14 lutego zakończyliśmy kolędę. Spotkaliśmy się z wielką życzliwością parafian zatroskanych o Kościół, Ojczyznę oraz nasze sprawy lokalne.

Najczęściej podejmowanym problemem w czasie rozmów kolędowych był problem cmentarza. I słusznie. Dlatego w tym roku, kiedy dobiegają końca prace w kościele i przy kościele nasz wysiłek będzie skierowany na porządkowanie cmentarza.

Będą prowadzone prace ziemne, zorganizowany nowy wjazd na cmentarz od ul. Witosa, budowa ogrodzenia, ograniczenie wjazdów samochodów aż pod mogiły, uporządkowanie alejek i wywozu śmieci. Śmieci na cmentarzu są dla nas uciążliwym problemem i wciąż jest ich za dużo.

Dużym wysiłkiem dla nas będzie renowacja prezbiterium. Rozpoczęły się już prace przygotowawcze w prezbiterium. Dobiega końca renowacja ławek w kościele. Po zakończeniu renowacji ławek zostaną założone w nich specjalne wykładziny docieplające. Zakończymy prace konserwatorskie ołtarza głównego i zostaną wstawione nowe witraże w oknach za ołtarzem.

Kilkakrotnie poruszano temat ołtarza polowego dotyczące jego funkcji. Otóż ołtarz polowy ma służyć nabożeństwom z większą ilością ludzi: takich, jak Archidiecezjalny Dzień Eucharystii w rocznicę Wydarzenia Eucharystycznego w Sokółce, Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci I Komunijnych oraz inne wydarzenia religijno-patriotyczne. Każdorazowe wypożyczanie i ustawianie sceny na te uroczystości pociągało wydatki finansowe parafii.

To tylko niektóre ważniejsze tematy poruszane na kolędzie, a dotyczące spraw bardziej przyziemnych niż duchowych.

Istotną sprawą parafii jest życie religijne parafian, mocna wiara, rodziny silne Bogiem, wychowanie religijne i patriotyczne dzieci, duch modlitwy. W tej duchowej sferze mamy też wiele do zrobienia.

Dużo jest rozbitych małżeństw oraz związków bez żadnego ślubu. Wychowanie dzieci zostawia się raczej szkole i Kościołowi, a to rodzice są pierwszymi „nauczycielami wiary”. Dzięki wszechobecnej technice zwłaszcza medialnej rozluźniają się więzy rodzinne.

Siłą, która to może uzdrowić, zahamować wszelkie wady i rozwój duchowej korozji to umocnienie wiary przez modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu i życie sakramentalne.

Cieszy też nas fakt, że wiele osób należy do wspólnot kościoła, licznie uczestniczy na Mszach św. codziennych i nabożeństwach, licznie przystępuje do Komunii i spowiedzi, odbywa adorację Najświętszego Sakramentu, w wielu rodzinach zachowany jest duch wiary, tradycji i patriotyzmu. Na takim fundamencie można budować przyszłość Kościoła i Ojczyzny.

Dlatego też istnieje potrzeba ustanowienia przy naszym sanktuarium Bractwa Najświętszego Sakramentu w połączeniu z Bractwem św. Antoniego by usprawnić posługę parafianom i pielgrzymom.

Jesteśmy świadomi, że nie sposób omówić wszystkich spraw i problemów spotkanych na kolędzie. Zostawiamy je Bogu, który wie jak nimi pokierować dla swojej chwały i naszego dobra.

Dziękujemy jeszcze raz Bogu i Wam siostry i bracia za tegoroczne kolędowanie i za wszelkie dobro, które stało się udziałem nas wszystkich. Pomoże ona nam w realizowaniu tegorocznych ważnych inwestycji wyżej wspomnianych.

Niech Bóg wszystkim błogosławi.