NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS!

Orszak Trzech Króli

| dodał:

Takie tam z Królami.

Dziś ulicami Sokółki, po raz pierwszy historii miasta, przeszedł Orszak Trzech Króli.

Po przebyciu drogi z kina "Sokół" Trzej Królowie przybyli do kościoła św. Antoniego, gdzie oddali hołd Dzieciątku i ofiarowali Mu dary w towarzystwie władz samorządowych. Wspaniale prezentujący się Orszak większość swojego uroku zawdzięczał zwłaszcza dzieciom, których liczba i radość nadawały pochodowi kolorytu. Rodzice również nie wyglądali na zmęczonych i zdaje się, że tylko paru minut zabrakło, by poszli w ślady swoich pociech.

Orszak Trzech Króli to jasełka wystawiane od sześciu lat na ulicach polskich miast. Z roku na rok przybywa miejsc organizujących to gromadzące coraz większą liczbę ludzi wydarzenie. W przygotowanie i przebieg zaangażowane są rodziny, szkoły, instytucje, lokalnie organizując trasę, sceny, stroje potrzebne do przedstawienia historii objawienia Mesjasza ludzkości w osobach trzech mędrców. Każda z miejscowości może urozmaicać Orszak elementami zgodnymi z jej kulturowym kolorytem, choć zadbano również o jedność wizerunku wszystkich przedstawień. Celem Orszaku jest przywrócenie tradycyjnej polskiej tradycji świętowania Bożego Narodzenia, poprzez zaangażowanie rodzin w przygotowanie największych na świecie Jasełek, a dzięki temu wspólne miłe spędzenie wolnego czasu w gronie najprzyjemniejszym z możliwych, bo rodzinnym.

Orszak składa się z trzech części. Pierwszą tworzą ubrani na czerwono dworzanie króla Kacpra, symbolizujący Europę. Na zielono ubrani są poddani symbolizującego Azję Melchiora, zaś niebieskim kolorem oznaczeni są mieszkańcy Afryki pod berłem Baltazara. Poza nimi wokoło roi się od aniołów, żołnierzy, sił nieczystych i wszelkiej maści innych postaci, którymi ubogaciła się nasza tradycja na przestrzeni wieków.

Po oficjalnym zakończeniu Jasełek można zauważyć kolejne piękne i spontaniczne obrazki - wspólny radosny powrót do domu, gdzie przy rozgrzewającej herbacie ze śmiechem opracowywane są koncepcje pokonania sił nieczystych na kolejny rok, a pod kocem odpoczywają strudzone marszem nóżki.

Tutaj możesz zobaczyć, jak wyglądał Orszak w naszej parafii.

Więcej informacji o Orszaku na jego stronie internetowej.